Eaton XTAE007B10TD010
SKU: CS4997679MPN: XTAE007B10TD010Alternate Part #: 3-1802-416AUPC/EAN: 782116834433
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997679 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10TD010 |
| Alternate Part # | 3-1802-416A |
| UPC/EAN | 782116834433 |


