Eaton XTAE007B10H3E008
SKU: CS4997595MPN: XTAE007B10H3E008Alternate Part #: 3-2235-614AUPC/EAN: 786685027647
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997595 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10H3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-614A |
| UPC/EAN | 786685027647 |


