Eaton XTAE007B10DP60
SKU: CS4997525MPN: XTAE007B10DP60Alternate Part #: 3-1802-279AUPC/EAN: 782116833436
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997525 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10DP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-279A |
| UPC/EAN | 782116833436 |


