Eaton XTAE007B10AD006
SKU: CS4997442MPN: XTAE007B10AD006Alternate Part #: 3-1802-380AUPC/EAN: 782116832927
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,120 Vdc,1NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997442 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10AD006 |
| Alternate Part # | 3-1802-380A |
| UPC/EAN | 782116832927 |


