Eaton XTAE007B01WD3E002
SKU: CS4997402MPN: XTAE007B01WD3E002UPC/EAN: 786685025629
Eaton XT IEC electronic motor starter

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,48 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997402 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01WD3E002 |
| UPC/EAN | 786685025629 |



