Eaton XTAE007B01U006
SKU: CS4997382MPN: XTAE007B01U006Alternate Part #: 3-1802-186AUPC/EAN: 782116832460
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,24 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997382 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01U006 |
| Alternate Part # | 3-1802-186A |
| UPC/EAN | 782116832460 |

