Eaton XTAE007B01TD5G005
SKU: CS4997352MPN: XTAE007B01TD5G005Alternate Part #: 3-2589-028AUPC/EAN: 786685418278
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,24 Vdc,1NC,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997352 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01TD5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-028A |
| UPC/EAN | 786685418278 |

