Eaton XTAE007B01N006
SKU: CS4997280MPN: XTAE007B01N006Alternate Part #: 3-1802-180AUPC/EAN: 782116831869
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,400 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997280 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01N006 |
| Alternate Part # | 3-1802-180A |
| UPC/EAN | 782116831869 |


