Eaton XTAE007B01L001
SKU: CS4997263MPN: XTAE007B01L001Alternate Part #: 3-1802-095AUPC/EAN: 782116831746
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997263 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01L001 |
| Alternate Part # | 3-1802-095A |
| UPC/EAN | 782116831746 |

