Eaton XTAE007B01E3E002
SKU: CS4997210MPN: XTAE007B01E3E002UPC/EAN: 786685023021
Eaton XT IEC electronic motor starter

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997210 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01E3E002 |
| UPC/EAN | 786685023021 |


