Eaton XTAE007B01E010
SKU: CS4997206MPN: XTAE007B01E010Alternate Part #: 3-1802-196AUPC/EAN: 782116831371
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997206 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01E010 |
| Alternate Part # | 3-1802-196A |
| UPC/EAN | 782116831371 |

