Eaton XTAE007B01D3EP05
SKU: CS4997194MPN: XTAE007B01D3EP05UPC/EAN: 786685022819
Eaton XT IEC electronic motor starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997194 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01D3EP05 |
| UPC/EAN | 786685022819 |




