Eaton XTAE007B01B2P4
SKU: CS4997157MPN: XTAE007B01B2P4Alternate Part #: 3-1802-129AUPC/EAN: 782116830992
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997157 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01B2P4 |
| Alternate Part # | 3-1802-129A |
| UPC/EAN | 782116830992 |

