Eaton V50N34T53XCE
SKU: CS4995713MPN: V50N34T53XCEAlternate Part #: V55308CEUPC/EAN: 786680201844
Eaton General purpose ventilated transformer

$180,402.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 380/400/415/440/480V, Taps: None, SV: 400Y/231V, 150°C, 530 kVA, Al windings , Frame: 920E, uses WS35, RS06
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 920E |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 530 kVA |
| Modification 1 | Uses rodent screen RS06 |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V, 400 V, 415 V, 440 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4995713 |
|---|---|
| MPN | V50N34T53XCE |
| Alternate Part # | V55308CE |
| UPC/EAN | 786680201844 |

