Eaton V48X28F1116QCU
SKU: CS4995708MPN: V48X28F1116QCUUPC/EAN: 786680326813
Eaton General purpose ventilated transformer




$156,908.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
1000 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer PV 480V Delta, taps +2 \& -2 @ 3.1%, 208Y/120, 115C rise, Copper windings, NEMA 1, Q
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPF |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 1000 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +2 at 3.1% FCAN, -2 at 3.1% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 1000 kVA |
| Weathershield | RH7 |
Specifications
| SKU | CS4995708 |
|---|---|
| MPN | V48X28F1116QCU |
| UPC/EAN | 786680326813 |
