Eaton V48M47F4516LS42
SKU: CS4995628MPN: V48M47F4516LS42Alternate Part #: V45DA035UPC/EAN: 786680196928
Eaton General purpose ventilated transformer

$7,207.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 45 kVA, Floor/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 480Y/277, 42 dB, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 115°C, 45 kVA
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | 42 dB |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995628 |
|---|---|
| MPN | V48M47F4516LS42 |
| Alternate Part # | V45DA035 |
| UPC/EAN | 786680196928 |
