Eaton V48M28T9916
SKU: CS4995547MPN: V48M28T9916Alternate Part #: V99DA001UPC/EAN: 786680200311
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, FR943, 100 kVA, Floor/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 100 kVA, WS60
Attributes
| Brochure | f/c/f/f/fcffa86dceb511f3c68f1de93776eea96a742a34_4995547_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 100 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995547 |
|---|---|
| MPN | V48M28T9916 |
| Alternate Part # | V99DA001 |
| UPC/EAN | 786680200311 |

