Eaton V48M28F1516CUDNLS42
SKU: CS4995125MPN: V48M28F1516CUDNLS42Alternate Part #: V15DC036UPC/EAN: 786680204586
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 220°C, 15 kVA, Double neutral, Floor/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, 42 dB, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 115°C, 15 kVA
Attributes
| Brochure | 8/8/d/3/88d3474806c9de68df82b0bcd3c52f96d498c7d2_4995125_brochure.pdf |
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Double neutral |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 42 dB |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995125 |
|---|---|
| MPN | V48M28F1516CUDNLS42 |
| Alternate Part # | V15DC036 |
| UPC/EAN | 786680204586 |
