Eaton V48M28F12S64X
SKU: CS4995083MPN: V48M28F12S64XUPC/EAN: 786680248320
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
112.5 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 115C Rise, Aluminum, 316 SS NEMA 4X
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | 316 stainless steel NEMA 4X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 452 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS NEMA 4X |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4995083 |
|---|---|
| MPN | V48M28F12S64X |
| UPC/EAN | 786680248320 |

