Eaton V48M28B75CUN4
SKU: CS4995046MPN: V48M28B75CUN4UPC/EAN: 786680249365
Eaton General purpose ventilated transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
75 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 80C Rise, Copper, NEMA 4
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 506 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4995046 |
|---|---|
| MPN | V48M28B75CUN4 |
| UPC/EAN | 786680249365 |


