Eaton V48M28B49CUN12
SKU: CS4995019MPN: V48M28B49CUN12UPC/EAN: 786680248238
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
150 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 80C Rise, Copper, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 355 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4995019 |
|---|---|
| MPN | V48M28B49CUN12 |
| UPC/EAN | 786680248238 |


