Eaton V48M28B45N12
SKU: CS4995002MPN: V48M28B45N12UPC/EAN: 786680248887
Eaton General purpose ventilated transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
45 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 80C Rise, Aluminum, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 382 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4995002 |
|---|---|
| MPN | V48M28B45N12 |
| UPC/EAN | 786680248887 |


