Eaton V48M24T1516CU
SKU: CS4994904MPN: V48M24T1516CUAlternate Part #: V15DC034UPC/EAN: 786680197680
Eaton General purpose ventilated transformer

$5,007.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 15 kVA, Floor/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 240V delta, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 15 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Material | Copper |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 240 V delta |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-240 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wiring Connection | 281B |
Specifications
| SKU | CS4994904 |
|---|---|
| MPN | V48M24T1516CU |
| Alternate Part # | V15DC034 |
| UPC/EAN | 786680197680 |
