Eaton V47M28T7516
SKU: CS4994749MPN: V47M28T7516Alternate Part #: V75DA039UPC/EAN: 786680197154
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,049.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 75 kVA, Floor or wall, upright only , Three-phase, 480Y, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 75 kVA, 480Y-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480Y V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Voltage Rating | 480Y-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4994749 |
|---|---|
| MPN | V47M28T7516 |
| Alternate Part # | V75DA039 |
| UPC/EAN | 786680197154 |

