Eaton V29M47F1516ES
SKU: CS4994603MPN: V29M47F1516ESAlternate Part #: V15DA017UPC/EAN: 786680220968
Eaton General purpose ventilated transformer




$4,423.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR939, 60 Hz, 15 kVA, upright only , Three-phase, 208 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, 115°C, 15 kVA, 208 Vac-480Y/277 Vac, WS57, E0345A, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 208-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | E0345A |
Specifications
| SKU | CS4994603 |
|---|---|
| MPN | V29M47F1516ES |
| Alternate Part # | V15DA017 |
| UPC/EAN | 786680220968 |

