Eaton V29D47B30CUNV
SKU: CS4994541MPN: V29D47B30CUNVAlternate Part #: V30469UPC/EAN: 786680051074
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$20,274.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277V, 80°C, 30 kVA, Cu windings, Frame: 915DN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 915DN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4994541 |
|---|---|
| MPN | V29D47B30CUNV |
| Alternate Part # | V30469 |
| UPC/EAN | 786680051074 |
