Eaton UTRS202BCH
SKU: CS4993985MPN: UTRS202BCHUPC/EAN: 782113685144
Eaton meter socket






$166.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, 1-pos resi service, 200A, Over, 3-5/16 inch hub open, #8-250 MCM, 4-jaw, 1-ph, #8-250 MCM, Gnd connec (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Feed Type | Overhead |
| Hub Type | 3-5/16 in hub opening |
| Line | #8-250 MCM |
| Load | #8-250 MCM |
| Number Of Jaws | Four-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Type | Single-position residential service |
| Utility Approvals | ME : Central Maine Power NM : El Paso Electric TX : El Paso Electric ME : Emera Maine (Bangor Hydro Electric Co./ Maine Public Service Company) MO : Empire District Electric OK : Empire District Electric AL : Huntsville Utilities TN : Middle Tennessee EMC NM : Public Service Company of New Mexico (PNM) NM : Texas-New Mexico Power (TNMP) TX : Texas-New Mexico Power (TNMP) CT : United Illuminating (UI) NY : Rochester Gas & Electric (RG&E) SC : South Carolina Electric and Gas (SCE&G) TX : Entergy |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4993985 |
|---|---|
| MPN | UTRS202BCH |
| UPC/EAN | 782113685144 |











