Eaton UTNE3GCCH
SKU: CS4993976MPN: UTNE3GCCHUPC/EAN: 786685362212
Eaton meter socket

$1,238.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, 1-pos commercial or resi service, 125A, Over/under, 3-5/16 inch hub cover plate, #6-350 kcmil, 4-jaw, 1-phase, #8-2/0 AWG, Lever bypass, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Bypass | Lever |
| Feed Type | Top/bottom |
| Hub Type | 3-5/16 in hub cover plate |
| Line | #6-350 kcmil |
| Load | #8-2/0 AWG |
| Number Of Jaws | Four-jaw |
| Number Of Sockets | 3.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Special Features | LBP on end section |
| Type | Single-position commercial or residential service |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4993976 |
|---|---|
| MPN | UTNE3GCCH |
| UPC/EAN | 786685362212 |







