Eaton UTH7203NCH
SKU: CS4993961MPN: UTH7203NCHUPC/EAN: 782116049431
Eaton meter socket

$524.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, 1-pos commercial or resi service, 200A, Over, 2 inch hub mounted, #6-350 kcmil, 7-jaw, 1-ph, #6-350 kcmil, Lever bypass, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Bypass | Lever |
| Feed Type | Overhead |
| Hub Type | 2 in hub installed |
| Line | #6-350 kcmil |
| Load | #6-350 kcmil |
| Number Of Jaws | Seven-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Type | Single-position commercial or residential service |
| Utility Approvals | IA : Alliant (IP&L and WP&L) WI : Alliant (IP&L and WP&L) ME : Central Maine Power |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4993961 |
|---|---|
| MPN | UTH7203NCH |
| UPC/EAN | 782116049431 |



