Eaton T800R-100005C
SKU: CS4993592MPN: T800R-100005CUPC/EAN: 786685422909
Eaton Power-Sure 800 power conditioner

$7,865.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Transformer, Single-phase, 10 kVA, 7 kW, 120/240V, 5 (1) 5-20R, cUL listed
Attributes
| Efficiency | Approximately 92% at full load |
| Operating Temperature | -20° to 40°C |
| Output | 5 (1) 5-20R |
| Output Voltage | 120/240V |
| Phase | Single-phase |
| Topology | Line conditioner |
| Type | Transformer |
| Wattage | 7 kW |
Specifications
| SKU | CS4993592 |
|---|---|
| MPN | T800R-100005C |
| UPC/EAN | 786685422909 |
