Eaton T600EN-225N6
SKU: CS4993496MPN: T600EN-225N6UPC/EAN: 743172098559
Eaton Power-Suppress 600 power conditioner

$57,761.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton PWRSUPP 600 600-277/480 225kVA 60HZ, Transformer, K-Rated, NEMA 2, ILSCO TA-600 (3-L in, Out), ILSCO T4A4-250N (1-N Out) terminal, -10 degC to 40 degC, Gray
Attributes
| Application | Isolation, Power Conditioning |
| Color | Gray |
| Communication | No |
| Delta Input | Yes |
| Efficiency | 99.06% |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input Voltage | 600 |
| Load Capacity | 225 KVA |
| Load Capacity Uom | KVA |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wires | ¾ |
| Operating Temperature | -10° to 40°C |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Transformer |
| Special Features | K-Rated |
| Surge Protection | No |
| Terminals | ILSCO TA-600 (3-L in, Out), ILSCO T4A4-250N (1-N Out) |
| Type | Power conditioner |
| Volt Ampere Rating | 225000 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4993496 |
|---|---|
| MPN | T600EN-225N6 |
| UPC/EAN | 743172098559 |
