Eaton T600EL-045N6B
SKU: CS4993314MPN: T600EL-045N6BUPC/EAN: 743172097460
Eaton Power-Suppress 600 power conditioner

$23,737.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton PWRSUPP 600 600-120/208 45kVA 60HZ w/SPD, Transformer, K-Rated, NEMA 2, ILSCO TA-2/0 (3-L in), ILSCO TA-350 (3-L Out), ILSCO TA-600 (1-N Out) terminal, -10 degC to 40 degC, Gray
Attributes
| Application | Isolation, Power Conditioning |
| Color | Gray |
| Communication | No |
| Delta Input | Yes |
| Efficiency | 98.79% |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input Voltage | 600 |
| Load Capacity | 45 KVA |
| Load Capacity Uom | KVA |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wires | ¾ |
| Operating Temperature | -10° to 40°C |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Transformer |
| Special Features | K-Rated |
| Surge Protection | Yes |
| Terminals | ILSCO TA-2/0 (3-L in), ILSCO TA-350 (3-L Out), ILSCO TA-600 (1-N Out) |
| Type | Power conditioner |
| Volt Ampere Rating | 45000 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4993314 |
|---|---|
| MPN | T600EL-045N6B |
| UPC/EAN | 743172097460 |
