Eaton T600CN-150N6
SKU: CS4993022MPN: T600CN-150N6UPC/EAN: 743172094612
Eaton Power-Suppress 600 power conditioner

$43,626.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton PWRSUPP 600 240-277/480 150kVA 60HZ, Transformer, K-Rated, NEMA 2, Consult Factory terminal, -10 degC to 40 degC , Gray
Attributes
| Application | Isolation, Power Conditioning |
| Color | Gray |
| Communication | No |
| Delta Input | Yes |
| Efficiency | 98.91% |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input Voltage | 240 |
| Load Capacity | 150 KVA |
| Load Capacity Uom | KVA |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wires | ¾ |
| Operating Temperature | -10° to 40°C |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Transformer |
| Special Features | K-Rated |
| Surge Protection | No |
| Terminals | Consult Factory |
| Type | Power conditioner |
| Volt Ampere Rating | 150000 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4993022 |
|---|---|
| MPN | T600CN-150N6 |
| UPC/EAN | 743172094612 |
