Eaton T600CL-112R6B
SKU: CS4992920MPN: T600CL-112R6BUPC/EAN: 743172094094
Eaton Power-Suppress 600 power conditioner

$41,742.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton PWRSUPP 600 240-120/208 112kVA 60HZ 3R w/SPD, Transformer, K-Rated, NEMA 3R, ILSCO TA-600 (3-L in and out),ILSCO T4A4-250N (1-N out) terminal, -10 degC to 40 degC , Gray
Attributes
| Application | Isolation, Power Conditioning |
| Color | Gray |
| Communication | No |
| Delta Input | Yes |
| Efficiency | 98.91% |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input Voltage | 240 |
| Load Capacity | 112.5 KVA |
| Load Capacity Uom | KVA |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wires | ¾ |
| Operating Temperature | -10° to 40°C |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Transformer |
| Special Features | K-Rated |
| Surge Protection | Yes |
| Terminals | ILSCO TA-600 (3-L in and out),ILSCO T4A4-250N (1-N out) |
| Type | Power conditioner |
| Volt Ampere Rating | 112500 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4992920 |
|---|---|
| MPN | T600CL-112R6B |
| UPC/EAN | 743172094094 |
