Eaton T600BN-112N6F
SKU: CS4992820MPN: T600BN-112N6FUPC/EAN: 743172096340
Eaton Power-Suppress 600 power conditioner

$44,811.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton PWRSUPP 600 208-277/480 112kVA 60HZ w/SPD WIN, Transformer, K-Rated, NEMA 2, ILSCO TA-600 (3-L in), ILSCO TA-350 (3-L out), ILSCO TA-600 (1-N out) terminal, -10 degC to 40 degC , Gray
Attributes
| Application | Isolation, Power Conditioning |
| Color | Gray |
| Communication | No |
| Delta Input | Yes |
| Efficiency | 98.91% |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input Voltage | 208 |
| Load Capacity | 112.5 KVA |
| Load Capacity Uom | KVA |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wires | ¾ |
| Operating Temperature | -10° to 40°C |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Transformer |
| Special Features | K-Rated |
| Surge Protection | Yes |
| Terminals | ILSCO TA-600 (3-L in), ILSCO TA-350 (3-L out), ILSCO TA-600 (1-N out) |
| Type | Power conditioner |
| Volt Ampere Rating | 112500 |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4992820 |
|---|---|
| MPN | T600BN-112N6F |
| UPC/EAN | 743172096340 |
