Eaton T48M11S9916ES
SKU: CS4992525MPN: T48M11S9916ESAlternate Part #: T99E033UPC/EAN: 786680212055
Eaton General purpose ventilated transformer

$10,828.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 100 kVA, 16, ES
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 821 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Weathershield | WS13 |
Specifications
| SKU | CS4992525 |
|---|---|
| MPN | T48M11S9916ES |
| Alternate Part # | T99E033 |
| UPC/EAN | 786680212055 |


