Eaton T48M11S1516SS
SKU: CS4992485MPN: T48M11S1516SSAlternate Part #: T15E088UPC/EAN: 786680209215
Eaton General purpose ventilated transformer

$3,807.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 15 kVA, 16, SS
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11S |
Specifications
| SKU | CS4992485 |
|---|---|
| MPN | T48M11S1516SS |
| Alternate Part # | T15E088 |
| UPC/EAN | 786680209215 |



