Eaton T48M11B2516
SKU: CS4992420MPN: T48M11B2516Alternate Part #: T25E051UPC/EAN: 786680211751
Eaton General purpose ventilated transformer

$5,308.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 80°C rise, 25 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992420 |
|---|---|
| MPN | T48M11B2516 |
| Alternate Part # | T25E051 |
| UPC/EAN | 786680211751 |

