Eaton T29M11S1516CUES
SKU: CS4992279MPN: T29M11S1516CUESAlternate Part #: T15E014UPC/EAN: 786680211423
Eaton General purpose ventilated transformer




$4,325.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 15 kVA, 16, Copper windings, ES
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992279 |
|---|---|
| MPN | T29M11S1516CUES |
| Alternate Part # | T15E014 |
| UPC/EAN | 786680211423 |


