Eaton T24M72S3716
SKU: CS4992196MPN: T24M72S3716Alternate Part #: T37E025UPC/EAN: 786680210068
Eaton General purpose ventilated transformer

$4,518.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 240V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, 150°C rise, 37.5 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 200 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992196 |
|---|---|
| MPN | T24M72S3716 |
| Alternate Part # | T37E025 |
| UPC/EAN | 786680210068 |

