Eaton T20P11F75CUN4
SKU: CS4991983MPN: T20P11F75CUN4UPC/EAN: 786680249495
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
75 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 115C Rise, Copper, NEMA 4
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 403 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4 |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4991983 |
|---|---|
| MPN | T20P11F75CUN4 |
| UPC/EAN | 786680249495 |

