Eaton T20P11F25N12
SKU: CS4991929MPN: T20P11F25N12UPC/EAN: 786680248641
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
25 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 115C Rise, Aluminum, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 405 °C |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4991929 |
|---|---|
| MPN | T20P11F25N12 |
| UPC/EAN | 786680248641 |

