Eaton T20P11B37N4
SKU: CS4991855MPN: T20P11B37N4UPC/EAN: 786680248757
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
37.5 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 80C Rise, Aluminum, NEMA 4
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 481 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4991855 |
|---|---|
| MPN | T20P11B37N4 |
| UPC/EAN | 786680248757 |

