Eaton T20P11B15CUN12
SKU: CS4991823MPN: T20P11B15CUN12UPC/EAN: 786680248436
Eaton General purpose ventilated transformer






Contact us for pricing and availability
Product Details
15 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 80C Rise, Copper, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 461 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4991823 |
|---|---|
| MPN | T20P11B15CUN12 |
| UPC/EAN | 786680248436 |


