Eaton T10P48S2516
SKU: CS4991773MPN: T10P48S2516Alternate Part #: T25E096UPC/EAN: 786680211836
Eaton General purpose ventilated transformer

$3,944.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 120 x 240V, Taps: 1 at +5%/2 at -5% x 2 at +2.5%/4 at -2.5%, SV 480 delta, 150°C rise, 25 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 x 240 V |
| Secondary Voltage | 480 delta |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 222C |
Specifications
| SKU | CS4991773 |
|---|---|
| MPN | T10P48S2516 |
| Alternate Part # | T25E096 |
| UPC/EAN | 786680211836 |


