Eaton TMR5Y22120
SKU: CS4991467MPN: TMR5Y22120UPC/EAN: 786685124957
Product Details
TMR5 Series Time Delay Relays, Octal style terminals, 8 pins, Repeat cycle (ON time first followed up off time and repeating), 6 seconds-10 minutes time delay, 120 Vac/dc input voltage, 10A max. allowable load, DPDT contact configuration
Attributes
| Contact Configuration | DPDT |
| Dielectric Strength | 2000 V between poles |
| Input Voltage | 120 Vac/dc |
| Number Of Pins | 8.0000 |
| Operating Mode | Repeat cycle (ON time first followed up off time and repeating) |
| Prod Load | 10A |