Eaton TMR5F12120
SKU: CS4991294MPN: TMR5F12120UPC/EAN: 786685123943
Eaton timing relay
Contact us for pricing and availability
Product Details
TMR5 Series Time Delay Relays, Octal style terminals, 11 pins, OFF delay (control switch trigger), 3-300 sec time delay, 120 Vac/dc input voltage, 10A max. allowable load, DPDT contact configuration
Attributes
| Contact Configuration | DPDT |
| Dielectric Strength | 2000 V between poles |
| Input Voltage | 120 Vac/dc |
| Number Of Pins | 11.0000 |
| Operating Mode | OFF delay (control switch trigger) |
| Prod Load | 10A |