Eaton S29N13S03
SKU: CS4989061MPN: S29N13S03Alternate Part #: S03221UPC/EAN: 786680112287
Eaton General purpose encapsulated transformer

$2,188.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, 176, 60 Hz, single-phase, 208 V, 115/230 V, None, 115 °C rise, 3 KVA, indoor-outdoor, 26C
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Frame | 176 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 115/230 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 26C |
Specifications
| SKU | CS4989061 |
|---|---|
| MPN | S29N13S03 |
| Alternate Part # | S03221 |
| UPC/EAN | 786680112287 |

