Eaton S27N04P01P
SKU: CS4988973MPN: S27N04P01PAlternate Part #: S01029PUPC/EAN: 786680097386
Eaton General purpose encapsulated transformer






$953.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 67P, 60 Hz, single-phase, 277 V, 12/24 V, NONE, 115 °C rise, 1 KVA, indoor-outdoor, 524AD
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 67P |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 12/24 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 524AD |
Specifications
| SKU | CS4988973 |
|---|---|
| MPN | S27N04P01P |
| Alternate Part # | S01029P |
| UPC/EAN | 786680097386 |
