Eaton S24N24E05N
SKU: CS4988937MPN: S24N24E05NUPC/EAN: 786680108532
Eaton General purpose encapsulated transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 177, 60 Hz, single-phase, 240 V, 240 V, NONE, 115 °C rise, 5 KVA, indoor-outdoor, 77C
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 177 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 77C |
Specifications
| SKU | CS4988937 |
|---|---|
| MPN | S24N24E05N |
| UPC/EAN | 786680108532 |



